ԿԸՀ-ի տվյալներով՝ «Վրացական երազանքը» հավաքում է 54 տոկոս
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած նախնական արդյունքները չեն արտացոլում վրաց ժողովրդի կամքը, և հրապարակված թվերը հակասում են Վրաստանի ընտրությանը, ճեպազրույցում ասաց «Ուժեղ Վրաստան» կոալիցիայի առաջնորդներից Աննա Դոլիձեն։ Ընտրատեղամասերի 97 տոկոսի տվյալների հաշվարկից հետո ստանում է խորհրդարանական մեծամասնություն։
ԿԸՀ-ի տվյալներով՝ 3018 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյունքների հաշվարկից հետո «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության օգտին քվեարկել է 1 087 801 ընտրող կամ ընտրություններին մասնակցածների 54,24%-ը։ «Ուժեղ Վրաստան» («Լելոն Վրաստանի համար», «Ժողովրդի համար», «Ազատության հրապարակ», «Քաղաքացիներ»)՝ 8,72%։
«Մենք զայրացած ենք այն բանի համար, ինչ համարձակվել է գրել վրաց ժողովրդի կամքը», - ասել է Դոլիձեն պայքարել բոլոր օրինական միջոցներով պաշտպանելու վրաց ժողովրդի յուրաքանչյուր քվեն և ժողովրդավարական ընտրությունը։
«Ուժեղ Վրաստանը» պայքարում է յուրաքանչյուր ձայնը պաշտպանելու համար, մենք օգտագործում ենք բոլոր օրինական միջոցները՝ պաշտպանելու վրաց ժողովրդի ժողովրդավարական և եվրոպական ընտրությունը։ Մենք չենք պատրաստվում այս ընտրությունը տալ ոչ մեկին», - ասել է Դոլիձեն, ըստ Ազատության հրապարակի քաղաքական շարժման առաջնորդ Լևան Ցուցկիրիձեի, ընտրողների պատմական բարձր մասնակցության պատճառը դա չէ դեսպանատներում 8-9 ժամ . Ուստի մենք շարունակում ենք պայքարել բոլոր լեգիտիմ ժողովրդավարական ուղիներով և կօգտագործենք բոլոր խաղաղ, ժողովրդավարական միջոցները մեր երկրի եվրոպական ապագան փրկելու համար», - ասել է Ցուցկիրիձեն նախկին իշխող «Միասնություն-Ազգային շարժում» կուսակցության և «Կոալիցիան» գլխավորած ընդդիմադիր կոալիցիան փոփոխությունների համար», որը կազմված էր «Ազգային շարժման» նախկին անդամներից, նույնպես հրաժարվեց ճանաչել ԿԸՀ-ի հրապարակած Վրաստանի խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքները Առաջին անգամ Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններ անցկացվեցին միայն համամասնական ընտրակարգով համակարգ (կուսակցությունների ցուցակների հիման վրա) և լայնածավալ էլեկտրոնային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ՝ ստուգման և ձայների հաշվառման ապարատների օգտին քվեարկել է ընդդիմադիր կուսակցությունների օգտին ընտրողների ընդհանուր 37,33%-ը, մասնավորապես՝ «Կոալիցիա հանուն փոփոխությունների» («Ախալի», «Գիրչի. ավելի շատ ազատություն», «Դրոա»)՝ 10,81%, «Միասնություն՝ ազգային շարժում» («Միացյալ ազգային շարժում», «Ագմաշենեբելի ռազմավարություն», «Եվրոպական Վրաստան»)՝ 10.07%, «Ուժեղ Վրաստան» («Լելոն Վրաստանի համար», «Ժողովրդի համար», «Ազատության հրապարակ», «Քաղաքացիներ»)՝ 8,72%, «Վրաստանի համար»՝ 7,73% Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններին ընտրողների մասնակցությունը, նախնական տվյալներով, կազմել է 58,94%։