Ժնևում ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայության ղեկավար Ալեսանդրա Վելուչիի խոսքով՝ Ուկրաինայի համար 2026 թվականի մարդասիրական օգնության ծրագիրը ֆինանսավորվել է ընդամենը 14%-ով։
«Ուկրաինայի համար 2026 թվականի մարդասիրական օգնության ծրագիրը, որը նպատակ ունի հավաքել 2.3 միլիարդ դոլար՝ 4.12 միլիոն մարդու օգնելու համար, փետրվարի 19-ի դրությամբ ֆինանսավորվել է ընդամենը 14%-ով», - ասել է նա Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Ուկրաինայում ՄԱԿ-ի կանանց ներկայացուցիչ Սաբինա Ֆրեյզեր Գյունեշն իր հերթին հայտարարել է, որ մարդասիրական կազմակերպությունները «փլուզման եզրին են»՝ ֆինանսավորման լուրջ կրճատումների պատճառով։
«Կազմակերպություններից յուրաքանչյուր երեքը նշել է, որ ստիպված կլինի փակվել վեց ամսվա ընթացքում՝ առանց լրացուցիչ ֆինանսավորման 2025 և 2026 թվականներին ֆինանսավորման կրճատումների պատճառով, Ուկրաինայի մարդասիրական կազմակերպությունները, կանխատեսումների համաձայն, տարեվերջին կկորցնեն առնվազն 53.9 միլիոն դոլար», - նշել է նա Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։