Իշխող «Վրացական երազանք - Դեմոկրատական Վրաստան» կուսակցությունը Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ է ներկայացրել, որոնք պետական մարմիններին համակարգված անհնազանդությունը պատժելու են մինչև երեք տարի ազատազրկմամբ: Վրաստանի խորհրդարանի իրավական կոմիտեի ղեկավար Արչիլ Գորդուլաձեն ներկայացրել է Քրեական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները։
Խորհրդարանի իրավական կոմիտեի նիստում Գորդուլաձեն երկրորդ ընթերցման է ներկայացրել «Դրամաշնորհների մասին» օրենքի նախագիծը: Այս օրինագիծը կարգելի Վրաստանում անկարգությունների ֆինանսավորման գաղտնի մեթոդները:
Օրինագծերի փաթեթը ներառում է նաև Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ, որոնք իշխող կուսակցությունը որոշել է երկրորդ ընթերցման ժամանակ լրացնել կառավարության լեգիտիմության չճանաչման հարցի վերաբերյալ դրույթներով։
«Ցավոք, իրականությունն այն է, որ կան անհատներ, ովքեր համակարգված կերպով մերժում են սահմանադրությունը և սահմանադրական կարգը:
Իրենց գործողություններով նրանք փաստացի սպառնալիք են ներկայացնում Վրաստանի ինքնիշխանությանը: Միևնույն ժամանակ, նրանք չեն ճանաչում ժողովրդավարության ամենակարևոր սկզբունքը՝ որ վրաց ժողովուրդը որոշումներ է կայացնում Վրաստանում», - նիստում հայտարարել է Գորդուլաձեն։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել քրեական օրենսգրքում՝ ներառելով սահմանադրական կարգի դեմ ծայրահեղականության մասին հոդված։ Առաջարկվող փոփոխությունները նախատեսում են տուգանք կամ մինչև երեք տարի ազատազրկում օրենքի զանգվածային խախտումների, պետական մարմիններին զանգվածային անհնազանդության և այլընտրանքային մարմինների ստեղծման համար։