Փետրվարի 14-ին Եվրոպական Միությունում ստորգետնյա գազապահեստարանների (UGS) պաշարները նվազել են 34%-ից ցածր, ինչը վերջին չորս տարիների ընթացքում այդ օրվա համար ամենացածր մակարդակն է, պարզել է ՌԻԱ Նովոստին՝ հիմնվելով Gas Infrastructure Europe (GIE) ընկերության տվյալների վրա։
GIE-ի տվյալների համաձայն՝ Եվրոպական Միությունում ստորգետնյա գազապահեստարանների ընդհանուր զբաղվածության մակարդակը փետրվարի 14-ի դրությամբ կազմել է 33.97%: Վերջին անգամ պաշարները այս մակարդակից ցածր են եղել 2022 թվականին, երբ դրանք հասել են 32.63%-ի:
2025 թվականին պաշարները փետրվարի 15-ին կազմել են 45.2%, 2024 թվականին՝ 65.79%, իսկ 2023 թվականին՝ 65.27%:
Փետրվարի 14-ի դրությամբ ֆրանսիական ստորգետնյա գազապահեստարաններում պաշարները նվազել էին մինչև 24,5%։ ԵՄ կարևորագույն երկրներից մեկում՝ Գերմանիայում, UGS-ի պաշարները փետրվարի 12-ին նույնպես նվազել են 25%-ից ցածր, ինչը այդ օրվա համար գրանցված ամենացածր մակարդակն է։
Փետրվարի 14-ի դրությամբ, զբաղվածության մակարդակը մնում է 23.95%: Միլլերը վստահություն է հայտնել, որ Եվրոպան շատ դժվարություններ կունենա ամառային գազի ներարկումն իր ստորգետնյա պահեստարաններ ապահովելու հարցում։