ԱՄՆ-ի հանդեպ Ալիևի արհամարհանքը հանդուրժելու պատրաստակամությունը որոշիչ է դարձել Բայդենի դարաշրջանում. Ռուբին
Ամերիկացի քաղաքական վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինն իր «Բլինքենը՝ դիվանագիտությամբ չզբաղվելու օրինակ» հոդվածում կտրուկ քննադատել է ԱՄՆ գործող նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի դիվանագիտական ​​ունակությունները՝ իբրև օրինակ բերելով Վաշինգտոնի և Բաքվի հարաբերությունները։
«2020 թվականի դեկտեմբերին՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Լեռնային Ղարաբաղի գրավման առաջին փուլի ավարտից ընդամենը մեկ ամիս անց, ճգնաժամի հարցերով ԱՄՆ բարձրաստիճան դիվանագետ Էնդրյու Շոֆերն այցելել էր Երևան և Բաքու։ Ալիևն ուղիղ եթերում նվաստացրել է Շոֆերին՝ պարծենալով, թե Ադրբեջանի ռազմական հզորությունը հասել է մի բանի, ինչին չի հաջողվել հասնելու ամերիկյան դիվանագիտությանը, ապա նրան հարցրել է՝ «Ինչո՞ւ ես այստեղ»:
Վերլուծաբանը նշել է, որ թեև այս դրվագը պետք է ազդեր պաշտոնը նոր ստանձնած ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Ադրբեջանի հանդեպ նրա մոտեցման վրա, սակայն, ավաղ, ԱՄՆ-ի հանդեպ Ալիևի արհամարհանքը հանդուրժելու պատրաստակամությունը որոշիչ է դարձել Բայդենի դարաշրջանում։
«Նվաստացումների ցանկը կարելի է երկար շարունակել։ Երբ 2023 թվականի հունիսին ադրբեջանցի դիպուկահարները թիրախավորեցին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Երասխ նախագիծը՝ սպանելով հնդիկ բանվորին, Բլինքենը և USAID-ի ղեկավար Սամանթա Փաուերը ծպտուն չհանեցին», -ընդգծել է փորձագետը։
Մայքլ Ռուբինն անդրադարձել է նաեւ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի` Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում արված հայտարարությանը, ըստ որի՝ «ԱՄՆ-ն չի հանդուրժի Ադրբեջանի կողմից որեւէ ռազմական հարձակում»։
«Մի քանի օր անց Ադրբեջանն իր անօդաչու սարքերն ու տանկերն ուղարկեց տարածաշրջան՝ ջնջելու տարածաշրջանի 1700-ամյա քրիստոնեական պատմությունը»,- հիշեցնում է Մայքլ Ռուբինը` չմոռանալով նշել Վաշինգտոնի չափազանց թույլ արձագանքը:
«Փաուերը, որի իշխանության գալը բխում էր անցյալ ցեղասպանության դեմ պայքարում Ամերիկայի անգործության ցինիզմի և անբարոյականության քննադատությունից, պատասխանեց՝ Հայաստան այցով ՝ Ցեղասպանության հուշահամալիրում ծաղկեպսակ դնելու: Սակայն դա անկեղծորեն անելու փոխարեն նա իր հետ նկարահանող խումբ էր տարել՝ իր այցը փաստելու համար»,- գրում է վերլուծաբանը։