Փաշինյանից լավ վարչապետ Ադրբեջանի համար չի եղել և չի լինելու. Զատուլին
Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է հայ-ռուսական հարաբերությունները և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացը:«Փաշինյանն ամեն դեպքում չի մեկնել Ռուսաստան՝ նախընտրելով հեռահար զրույցը։
Նա և իր կառավարությունը ամենատարբեր քայլերն են ձեռնարկում, որպեսզի ապացուցեն, որ իրենք ուզում են կտրվել Ռուսաստանից և անցնել արևմտյան կողմ։ Ես կարծում եմ, որ մենք դժվար թե որևէ բանի հասնենք, եթե ուզում ենք հավատարմություն ստանալ մեր դաշնակից Հայաստանից, քանի դեռ Հայաստանի գլխին կանգնած է Փաշինյանը։
Միաժամանակ քանդելով Ռուսաստանի հետ ռազմաքաղաքական դաշինքը՝ նա կշարունակի տնտեսական կապերը պահպանելու փորձերը՝ օգուտներ ստանալու համար։ Մենք դեռ պահանջներ չենք ներկայացնում Հայաստանի կառավարությանը, բայց ես չեմ կարծում, որ դա հավերժ կշարունակվի, քանի որ արդեն հստակ է, որ այս կառավարությունը գնում է այլ ուղղությամբ»,- ասել է Զատուլինը։Պատգամավորի կարծիքով՝ Ղարաբաղի հետ տեղի ունեցած ողբերգությունը վնաս է հասցրել նաև Ռուսաստանի շահերին։
«Ես կարծում եմ, որ ողջ պատմության ողբերգական դրվագը Լեռնային Ղարաբաղի կորուստն է։ Այն հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ ռազմական գործողության արդյունքում։
Ես կարծում եմ, որ դա վնաս է հասցրել Ռուսաստանի երկարաժամկետ շահերին։ Հասկանալի է, որ մենք պատրաստ չէինք պատերազմել, եթե Հայաստանն ու նրա ղեկավարությունը չէին պատրաստվում դա անել։ Նրանք այդպես էլ չպատերազմեցին Ղարաբաղի համար։
Բայց վնասվածքը մնում է, վնասվածք, որն ընկնում է մեր հարաբերությունների մեջ։ Կարծում եմ, որ նոր տարում մենք ռուս-հայկական հարաբերություններում շատ ավելի մեծ պահանջկոտություն կտեսնենք Ռուսաստանի կողմից։Եթե մենք մեր ռազմաքաղաքական պարտավորություններից հրաժարվելու համար ինչ-որ հալածանքներ կիրառենք տնտեսության մեջ, ապա դա առաջին հերթին կվերաբերի ոչ թե Փաշինյանին, այլ հենց Հայաստանի բնակչությանը, ովքեր մեզ համար մեկ չեն։
Ինձ համար դժվար էր պատկերացնել, որ Հայաստանի գլխին կհայտնվի մի մարդ, ով կարծում է, որ Հայաստանը պետք է հրաժարվի իր անցյալից, ով հրապարակավ կխոսի այն մասին, որ Հայ Առաքելական եկեղեցին օտարերկրյա գործակալ է, ընդ որում՝ ոչ թե երեկվանից, այլ Բյուզանդական կայսրության ժամանակներից»,- ընդգծել է Զատուլինը։Ադրբեջանի համար Հայաստանի ավելի լավ վարչապետ չի եղել և չի լինի, քան Փաշինյանը, նշել է պատգամավորը։
«Փաշինյանը Հայաստանի սեփական ազգային անվտանգության գլխավոր չարագործն է։ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի պահանջները որոշակի հարմարավետություն են ստեղծում Փաշինյանի համար, քանի որ նա ստիպված է ինչ-որ կերպ արձագանքել դրան, ձգձգել բանակցությունները՝ հասկանալով, որ այդ փաստաթղթերի վերջնակետը միաժամանակ կարող է թաղման ղողանջ լինել Հայաստանի ներսում՝ իր քաղաքական հեռանկարներում։
Նա, իհարկե, վախենում է դրանից, ուստի փորձում է լավ խաղ խաղալ իր ստեղծած վատ պայմաններում։ Փաշինյանը գլխավոր չարագործն է Հայաստանի սեփական ազգային անվտանգության դեմ։ Նա այդ առումով վաղուց պատրաստ էր ստորագրել ամեն ինչ, այդ թվում՝ ցանկացած միջանցք, պարզապես վախենում է, որ դա կլինի վերջին կաթիլը, որն, այնուամենայնիվ, կստիպի մարդկանց ոտքի ելնել»,- եզրափակել է Զատուլինը։