ՄԱԿ-ը Իսրայելին կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել Գազայում ճամբարին հասցված ավիահարվածների մեղավորներին
ՄԱԿ-ն Իսրայելի իշխանություններին կոչ է անում մանրակրկիտ և թափանցիկ հետաքննություն անցկացնել Ռաֆահի վրանային ճամբարին հասցված հրթիռային ավիահարվածների վերաբերյալ և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին նշված է  Մերձավոր Արևելքի խաղաղության գործընթացի ՄԱԿ-ի հատուկ համակարգող Թոր Վենեսլանդի հայտարարության մեջ։Նա  դատապարտել է անցած գիշեր իսրայելական ավիահարվածները Գազայի Ռաֆահ քաղաքում տեղահանվածների վրանների ուղղությամբ, որոնք հանգեցրել են պաղեստինցի ավելի քան 35 զոհի, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ։ Բացի այդ՝ կան նաև  տասնյակ վիրավորներ:ՄԱԿ-ի ներկայացուցչն իր խոր անհանգստությունն է հայտնել  ավիահարվածների հետևանքով ապաստան փնտրող մարդկանց՝ կանանց և երեխաների մահվան կապակցությամբ՝ նշելով, որ իսրայելական իշխանությունները պետք է կատարեն այս միջադեպի մանրակրկիտ և թափանցիկ հետաքննություն, պատասխանատվության ենթարկեն անօրինականության պատասխանատուներին և անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն՝ բարելավելու խաղաղ բնակչության պաշտպանությունը։