Չեմ հավատում, որ Հայաստանը կխուսափի, դա ինքնասպանություն կլիներ․ Ալիև
Մենք սկսեցինք միջանցքի ռեալիզացիան Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմից մի քանի ամիս անց։ Ես կասկած չունեի, որ այս ճանապարհը կբացվի։ Եթե որևէ կասկած լիներ, մենք հավանաբար այդքան շատ ներդրումներ չէինք կատարի։ Ես նույնիսկ իմ ելույթներից մեկում ասացի, որ այն կբացվի անկախ ամեն ինչից։ Երբեմն նման հռետորաբանությունը անհրաժեշտ է, քանի որ, մեղմ ասած, այն խրախուսում է հակառակ կողմին։
Այս մասին հունվարի 5-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Այս հարցի լուծումը Միացյալ Նահանգներում, Թրամփի մասնակցությամբ, ներկայացվեց որպես լիովին լուծված հարց։ Մեր ճանապարհները՝ թե՛ երկաթուղային, թե՛ ավտոմոբիլային, որոնք տանում են դեպի Հայաստանի սահման, մոտ ապագայում պատրաստ կլինեն։ Ճանապարհը մոտավորապես 95 տոկոսով ավարտված է, երկաթուղին՝ 70 տոկոսով։ Մենք կարող ենք արագացնել այս աշխատանքը։ Սակայն, քանի որ ներկայումս Հայաստանի տարածքում որևէ աշխատանք չի ընթանում, մենք դրա անհրաժեշտություն շատ չենք տեսնում։
«Զանգեզուրի միջանցքի» ռեալիզացիան պետք է համարել լուծված հարց։ Ես չեմ հավատում, որ Հայաստանը կխուսափի դրանից։ Դա կարելի է գնահատել որպես ինքնասպանություն, հատկապես հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը այս երթուղուն տվել է իր անունը։
Նաև կցանկանայի տեղեկացնել, որ մեր նախաձեռնությամբ Աղբենդ գյուղում Արաքս գետի վրայով կամուրջ է կառուցվում։ Այսպիսով, մենք այս տարածաշրջանից կունենանք երկու երթուղի՝ մեկը՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» Հայաստանի տարածքով, իսկ մյուսը՝ Արաքսի միջանցքը՝ Իրանով։
Կրկին ուզում եմ ընդգծել. մենք դա կանեինք ամեն դեպքում։ Բայց լավ է, որ անում ենք խաղաղ ճանապարհով։ Հայաստանը, իհարկե, նույնպես կշահի դրանից։ Որովհետև Հայաստանը կկարողանա և կհեռանա ստեղծված փակուղուց։ Ճանապարհներ կբացվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև։ Հայաստանը հասանելիություն կունենա իրանական և ռուսական երկաթուղիներին։ Այլ կերպ ասած, սա շահեկան է նաև Հայաստանի համար։ Այստեղ պարտվողներ չպետք է լինեն։ Առնվազն տնտեսական կամ տրանսպորտային տեսանկյունից պարտվողներ չեն լինի։ Եթե ինչ-որ մեկը իրեն քաղաքականապես պարտված է համարում, դա նրանց խնդիրն է, ինչպես ասում են։ Բայց եթե մենք այս հարցին մոտենանք պրագմատիկորեն, բոլորը կարող են այստեղ իրենց համար օգուտ քաղել»,– ասել է նա։