Հասարակածային Գվինեայի ղեկավարությունը նամակ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ հայտնելով Ռուսաստան-Աֆրիկա գագաթնաժողովը հյուրընկալելու իր պատրաստակամությունը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Մոսկվայում հանրապետության դեսպան Լուսիանո Նկոգո Նդոնգ Այեկաբան։
«Մենք ունենք ամեն ինչ, ինչ մեզ անհրաժեշտ է։ Մենք տարեկան անցկացնում ենք երեք կամ չորս նման միջոցառում։ Մենք արդեն հյուրընկալել ենք Թուրքիա-Աֆրիկա գագաթնաժողովը, Արաբական աշխարհ-Աֆրիկա գագաթնաժողովը և Լատինական Ամերիկայի պետություններ-Աֆրիկա գագաթնաժողովը։ Մենք ունենք ամեն ինչ, ինչ մեզ անհրաժեշտ է, ամբողջ ենթակառուցվածքը», - ասել է նա։ «Եվ մենք նույնիսկ արդեն հատուկ նամակ ենք ուղարկել Ռուսաստանի Դաշնության պետության ղեկավարին», - ընդգծել է դիվանագետը։
Դեսպանը բացատրել է, որ երկիրը «ունի երկու համաժողովների կենտրոն, 54 1000 քառակուսի մետր մակերեսով առանձնատուն և բազմաթիվ հյուրանոցներ»։ «Մենք ունենք նաև առանձին, այսպես կոչված, համաժողովների քաղաք՝ լողափին, Ատլանտյան օվկիանոսի ափին», - հավելել է նա։
Դիվանագետը նաև հիշեցրել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Ռուսաստան-Աֆրիկա երկրորդ գագաթնաժողովում Հասարակածային Գվինեայի փոխնախագահ Թեոդորո Նգուեմա Օբիանգ Մանգուեն հայտարարել է Ռուսաստան-Աֆրիկա հաջորդ գագաթնաժողովը հյուրընկալելու իր ցանկության մասին։