Իրանը վճռական է Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը լիովին և արագորեն իրականացնել բոլոր ոլորտներում։ Այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք վճռական ենք այս փաստաթուղթը արագ և լիարժեք իրականացնել։ Բոլոր նախկինում համաձայնեցված ոլորտներում, այդ թվում՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի, նավթի և գազի, գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության ոլորտներում, համաձայնագրերի իրականացման գործընթացը լավ տեմպերով է ընթանում», - Փեզեշքիանի խոսքերը մեջբերել է նրա մամուլի ծառայությունը։
2025 թվականի հունվարի 17-ին Կրեմլում կայացած բանակցություններից հետո Ռուսաստանի և Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Մասուդ Փեզեշքիանը ստորագրել են Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր՝ 20 տարի ժամկետով՝ հաջորդող հնգամյա ժամանակահատվածների համար ավտոմատ երկարաձգմամբ։
Համաձայնագիրը ներառում է երկկողմ համագործակցության բոլոր ոլորտները և բացում է նոր հորիզոններ փոխգործակցության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանության, հակաահաբեկչության, էներգետիկայի, ֆինանսների, տրանսպորտի, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, մշակույթի, գիտության և տեխնոլոգիայի։