ԱՄՆ-ը շնորհակալ է Հունգարիային Վաշինգտոնի կողմից ստեղծված «Խաղաղության խորհրդում» իր դերի համար, որը նպատակ ուներ լուծել Գազայի իրավիճակը, երկուշաբթի օրը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Միացյալ Նահանգների նախագահի անունից Խաղաղության խորհրդում Ձեր խաղացած անգնահատելի դերի համար։ Խաղաղության խորհրդում բոլորը չեն։ Ոչ բոլորը։ Տարբեր պատճառներով։ Նրանք կարող են անդամ լինել կամ չլինել, բայց դուք անդամ եք, և դուք այնտեղ եք եղել առաջին օրվանից», - ասել է նա Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը հրավերներ է ուղարկել մոտ 50 երկրների ղեկավարների՝ մասնակցելու Ղազայի հարցով «Խաղաղության խորհրդին», և մի քանի օր շարունակ նրանք հրապարակավ հայտարարել են ԱՄՆ նախագահի հրավերը ստանալու մասին։ Հրավիրվածների ցանկում են տարբեր տարածաշրջանների երկրներ՝ Ավստրալիայից մինչև Ճապոնիա։ Ցանկում են նաև Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ուկրաինան։
«Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստը, ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, տեղի կունենա Վաշինգտոնում փետրվարի 19-ին: Ակնկալվում է, որ այնտեղ կհայտարարվի Ղազայի վերականգնման համար ավելի քան 5 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորման մասին: