ՊԵԿ-ին հաջողվել է ապահովել հարկային եկամուտների կայուն և բարձր աճ․ ՊԵԿ նախագահ
Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը տարեվերջյան աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Կոմիտեի ղեկավար անձնակազմի և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ, ներկայացրել է 2025 թվականին իրականացված աշխատանքները՝ նախանշելով համակարգի գործունեության հետագա առաջնահերթությունները։Այդ մասին տեղեկացրել է ՊԵԿ-ի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
ՊԵԿ նախագահն ընդգծել է, որ 2025 թվականին հաջողվել է ձևավորել մեկ միասնական տեսլական, թե ինչպիսի պետական կառույց պետք է դառնա Պետական եկամուտների կոմիտեն առաջիկա տարիների ընթացքում։
«ՊԵԿ-ը պետք է դառնա դինամիկ զարգացող և առաջատար կառույց, որը հայտնի կլինի տեխնոլոգիական համարձակ նորարարությամբ և մարդակենտրոն մոտեցմամբ։ Եվ հենց այս որակները պետք է մրցունակ դարձնել տարածաշրջանում և, ընդհանրապես,  համաշխարհային մակարդակով»,- ընդգծել է Էդուարդ Հակոբյանը։
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ համակարգի յուրաքանչյուր ծառայողի առաքելությունը պետք է լինի՝ ապահովել արդար և թափանցիկ հարկային և մաքսային միջավայր, խթանել կամավոր կարգապահությունը և ծառայել քաղաքացիներին ու բիզնեսին՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության առաջանցիկ զարգացման։
Անդրադառնալով 2025 թվականի ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումներին և արդյունքներին՝ ՊԵԿ նախագահն ընդգծել է, որ Պետական եկամուտների կոմիտեին՝ հարկ վճարողների հետ միասին հաջողվել է ապահովել  հարկային եկամուտների կայուն և բարձր աճ՝ ապահովելով տնտեսական աճից բավականին առաջանցիկ մուտքեր, ինչը նշանակում է, որ հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշը բարելավվել է մեկ տոկոսային կետով։
Տարվա ընթացքում բարձրացել է նաև հարկային վարչարարության արդյունավետությունը։ Ստուգումների նվազմանը զուգահեռ ավելացել է վերլուծական գործիքակազմի դերը՝ ապահովելով ավելի մեծ արդյունքներ։ Տպավորիչ ցուցանիշներ են արձանագրվել նաև ստվերի դեմ պայքարում, խոշոր բացահայտումներ են եղել, հիմնականում՝ թվային հետախուզության գործիքների կիրառմամբ։ Մաքսային վարչարարության ուղղությամբ ևս երկնիշ ցուցանիշներ են արձանագրվել։
Տարվա ընթացքում մաքսային ռիսկերի համակարգի կատարելագործման արդյունքում շեշտակի աճել է ապրանքների հայտարարագրերի «կանաչ ուղի» ընթացակարգով և ինքնաշխատ բացթողումների տեսակարար կշիռը, ավելացել է նախնական մաքսային հայտարարագրից օգտվողների թիվը։ Մաքսանենգության դեմ պայքարի շրջանակում արձանագրվել են թմրանյութերի խոշոր բացահայտումներ, իսկ կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում աննախադեպ ցուցանիշներ են արձանագրվել, այդ մասով 20-ից ավելի հաղորդումներ են եղել։
«Թվայնացման ուղղությամբ ՊԵԿ-ի ղեկավարը կարևորել է էլեկտրոնային համակարգերի խափանումների կառավարման մեխանիզմերի ներդրման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, ինչի արդյունքում հաջողվել է կանխել առկա խնդիրները։ Կարևորելով հարկ վճարելու մշակույթի ամրապնդմանն ուղված քայլերը՝ ՊԵԿ նախագահը ևս  մեկ անգամ ընդգծել է, որ հարկ վճարելը ոչ միայն սահմանադրական պարտավորություն է, այլև յուրաքանչյուրիս ներդրումն է մեր «մեծ ընտանիքի» բյուջեում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։