Շևչենկոն անդրադարձել է ՈՒԵՖԱ-ի ընտրություններում կրած պարտությանը
Ուկրաինայի ֆուտբոլի ասոցիացիայի (UAF) ղեկավար, 2004 թվականի «Ոսկե գնդակի» դափնեկիր Անդրեյ Շևչենկոն հայտարարել է, որ պարտվել է եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության (ՈւԵՖԱ) գործադիր կոմիտեի ընտրություններում քաղաքականության պատճառով։ Նրա խոսքը մեջբերում է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը։
«Վերջին օրերին մենք որոշակի ազդակներ ենք ստացել այն մասին, որ քաղաքական ասպեկտների պատճառով Ուկրաինային և անձամբ ինձ չեն ցանկանում տեսնել ՈՒԵՖԱ-ի ղեկավար մարմնում։ Մենք չենք փոխի մեր դիրքորոշումը և կշարունակենք բարեփոխումները մեր ֆուտբոլում», - հայտարարել է Շևչենկոն։
Նշենք, որ Բելգրադում կայացած ՈՒԵՖԱ-ի կոնգրեսի քվեարկության արդյունքներով Անդրեյ Շևչենկոն չի ընտրվել ՈւԵՖԱ-ի գործկոմի կազմում։
Չորս տարվա ժամկետով գործկոմում ընտրվեցին Նորվեգիայի, Նիդեռլանդների, Իտալիայի, Գերմանիայի, Խորվաթիայի, Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի և Հայաստանի ներկայացուցիչները, որոնց թվում է նաև Արմեն Մելիքբեկյանը։