Գյումրիում «լռության օր» է
Այսօր Հայաստանում «լռության օր» է.
այս պահից մինչև մարտի 30-ին տեղական ժամանակով ժամը 20.00-ի Գյումրիի ավագանու ընտրությունների քվեարկության ավարտն արգելվում է ցանկացած քարոզչություն։Գյումրիի ներկայացուցչական մարմինն ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով, այսինքն՝ կուսակցական ցուցակներով։ Քաղաքական կուսակցությունների և դաշինքների համամասնական ցուցակները գլխավորող անձինք Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածուներ են։Եթե ​​որեւէ ուժ ստանա Գյումրիի ներկայացուցչական մարմնում մանդատների բացարձակ մեծամասնությունը, ապա նրա թեկնածուն օրենքի ուժով կդառնա Գյումրիի քաղաքապետ։ Հակառակ դեպքում կսկսվի կոալիցիաներ կազմելու գործընթացը։
Գյումրիի ավագանու մանդատների համար պայքարում է 9 քաղաքական ուժ՝ 6 կուսակցություն և 3 դաշինք:«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն - ցուցակը գլխավորում է Սարիկ Մինասյանը։
«Հայաստանի կոմունիստական կուսակցություն» - ցուցակը գլխավորում է Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։«Ապրելու երկիր» կուսակցություն – ցուցակը գլխավորում է Կարեն Մալխասյանը:
«Մայր Հայաստան» դաշինք - ցուցակը գլխավորում է Կարեն Սիմոնյանը։«Հայաստանի աշխատավորական սոցիալիստական կուսակցություն» - ցուցակը գլխավորում է Արտյոմ Թումանյանը:
«Եվրադաշինք» - ցուցակը գլխավորում է Լևոն Բարսեղյանը:«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցություն - ցուցակը գլխավորում է Արտյոմ Ղարաղազարյանը:
«Մեր քաղաքը» դաշինք – ցուցակը գլխավորում է Մարտուն Գրիգորյանը:«Իմ հզոր համայնք» կուսակցություն – ցուցակը գլխավորում է  պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը: