2025-ի նոյեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է գրանցված աշխատատեղերի պատմական նոր ռեկորդ. Փաշինյան
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար-նոյեմբերին կազմել է 8,3 տոկոս։ Այս մասին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ ներկայիս գնահատականներով՝ տնտեսական աճը տարվա արդյունքներով առնվազն 6 տոկոս կկազմի, իսկ որոշ գործընկերներ չեն բացառում, որ աճը կարող է ավելի բարձր լինել։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև աշխատատեղերին և նշել, որ 2025 թվականի նոյեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է գրանցված աշխատատեղերի պատմական նոր ռեկորդ։ 2025 թվականի նոյեմբերին երկրում հաշվվել է 814 հազար 818 գրանցված և աշխատավարձով ապահովված աշխատատեղ, որը 2017 թվականի նոյեմբերի համեմատ ավելի է 275 հազար 465-ով կամ շուրջ 50 տոկոսով։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ աշխատատեղերի թիվն աճել է նաև 2024 թվականի նոյեմբերի համեմատ՝ 31 հազար 986-ով կամ 4 տոկոսով։ Վարչապետն անդրադարձել է նաև միջին աշխատավարձի ցուցանիշներին․ 2025 թվականին միջին աշխատավարձը կազմել է 327 հազար 155 դրամ, որը 2017 թվականի նոյեմբերի համեմատ ավելի է 158 հազար 421 դրամով կամ 93 տոկոսով։
Ըստ վարչապետի՝ աշխատավարձերն աճել են նաև 2024 թվականի նոյեմբերի համեմատ 16 հազար դրամով կամ 5,1 տոկոսով։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ տարեկան գնաճը, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի, կազմել է 3,3 տոկոս։
Նշվել է նաև, որ եկամտային հարկի դրույքաչափը նվազել է, ինչը ևս նպաստել է քաղաքացիների իրական եկամուտների աճին։Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ 2018 թվականի ոչ բռնի թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունից հետո Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքն աճել է շուրջ 50 տոկոսով․ «Խոսքն իրական տնտեսական աճի մասին է։
Այս տարվա աճի ցուցանիշները նույնպես շատ կարևոր են։ Մենք, ըստ էության, վստահ ենք, որ 2025 թվականի պետական բյուջեի եկամտային մասը կատարում ենք։ Սա նույնպես կարևոր արդյունք է»։