Իսրայելի ԱԳՆ-ն քննադատել է Գուտերեշին Սինվարի ոչնչացման վերաբերյալ լռության համար
Իսրայելի արտգործնախարար Կացը կրկին քննադատել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին: Այս անգամ նրան զայրացրել է Գազայի հատվածում պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման առաջնորդ Յահյա Սինվարի ոչնչացմանը գլխավոր քարտուղարի արձագանքի բացակայությունը: Կացը կարծում է, որ Գուտերեշի լռությունը նրա "հակաիսրայելական և հակահրեական" դիրքորոշման դրսևորումն է:
"ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը չի ողջունել ճարտարապետ Յահյա Սինվարի հեռացումը, ճիշտ այնպես, ինչպես նա հրաժարվել է ՀԱՄԱՍ-ը ահաբեկչական կազմակերպություն հայտարարել հոկտեմբերի 7-ի սպանդից հետո [2023] ։
Գուտերեշը վարում է ծայրահեղական հակաիսրայելական և հակահրեական օրակարգ: Մենք կշարունակենք նրան պերսոնա նոն գրատա համարել եւ արգելել նրա մուտքը Իսրայել",-պնդել է նախարարը, որի հայտարարությունները տարածել է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը ։
Հոկտեմբերի 2-ին Կացը Գուտերեշին արգելել էր մուտք գործել հրեական պետություն եւ նրան "պերսոնա նոն գրատա" հայտարարել հոկտեմբերի 1-ին Իսրայելի վրա Իրանի զանգվածային հրթիռային հարձակման դատապարտման բացակայության պատճառով:
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը կտրուկ սրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների կողմից Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք ներթափանցելուց հետո, որն ուղեկցվել է սահմանային բնակավայրերի բնակիչների սպանություններով և պատանդների գրավմամբ ։ Ի պատասխան ՝ Իսրայելը ռազմական գործողություն է սկսել Գազայում ՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական և քաղաքական կառույցը և ազատ արձակել բոլոր առևանգվածներին: