Հարցազրույց «Բազմազգ Վրաստան» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Առնոլդ Ստեփանյանի հետ
-Ինչպե՞ս են անցել ընտրությունները Վրաստանում և որքանո՞վ են դրանք ժողովրդավարական անցկացվել, թե՞ եղե՞լ են էական գործոններ, որոնք ազդել են ընտրությունների ելքի վրա։
Կարծում եմ՝ դուք ծանոթ եք Վրաստանի ողջ տարածքում գտնվող միջազգային մոնիտորինգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակված արդյունքներին, մասնավորապես՝ «Բազմաէթնիկ Վրաստանը», մոնիտորինգ է իրականացրել Վրաստանի արևելյան հատվածում, որտեղ էթնիկ փոքրամասնությունները կոմպակտ են ապրում։
Ասեմ, որ Սամցխե-Ջավախեթիում, որտեղ հայեր են ապրում, «Վրացական երազանքը» հաղթեց մոտ 90 տոկոսով, բայց դա ոչ թե նշան է, որ բոլոր ժողովրդավարական արժեքներն ու չափանիշները հարգվում են, այլ, առաջին հերթին, դա ստորագրել, որ «Վրացական երազանքը» օգտագործել է ռեսուրսներ, այսինքն՝ ընդդիմությունն ըստ էության մրցակցություն չի ունեցել, ընդդիմադիր կուսակցություն չի եղել, նրանք ակտիվորեն չեն մասնակցել նախընտրական քարոզարշավին և ոչ թե բուն ընտրությունների օրը, այլ եռամսյակային ամսագրում»։
Քվեմո քարթլի այնտեղ, որտեղ էթնիկ աադրբեջանցիներ են ապրում, հատկապես Մառնեուլիի մունիցիպալիտետում, ընտրությունները պատերազմի տեսք ունեն, և չի կարելի ասել, որ այնտեղ ընտրություններն անցել են ժողովրդավարական նորմերին համապատասխան։
Այսինքն՝ այս ռեսուրսների օգտագործումը ազդեց ընտրությունների ելքի վրա։
-Այո, իհարկե, և ընտրությունների օրն ինքնին բացասական մթնոլորտ ստեղծեց։
Վրաստանում գործընթացները նման են Մայդանի՞ն, թե՞ դա այլ գործընթաց է։
-Կարծում եմ՝ հիմա Մայդանի մասին ոչ ոք չի խոսում, նախ, որովհետև, ի վերջո, ընդդիմությունը միանգամայն նույնն է, չեմ ասի, որ շատ բան է փոխվել , բայց նրանք մեծ թվով տեղեր ունեն խորհրդարանում.
Ես անկեղծորեն զգում եմ, որ կարող եմ ասել, որ արդյունքներն արդար չեն, հատկապես մեծ քաղաքներում, չնայած ընդդիմությունը հաղթեց Թբիլիսիում, շատ տարօրինակ է, որ իշխող կուսակցությունը կարողացավ այդքան տոկոս հավաքել, բայց կարծում եմ, որ սա վարչական ռեսուրս է, իսկ ընտրությունների օրը դժվար է խոսել կեղծիքի մասին, քանի որ հենց այդ օրը Թբիլիսիում գործնականում կեղծիք չի եղել, բայց ես ձեզ կասեմ, որ նոր տեխնոլոգիաները, որոնք օգտագործվում էին Թբիլիսիի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից, տեսականորեն հասկանում ենք, թե ինչպես է այն աշխատում, բայց նման մասշտաբով դրանք առաջին անգամ են կիրառվել, և, իհարկե, մենք լիարժեք վստահություն չունենք, որ այնտեղ ամեն ինչ մաքուր է եղել։
Որովհետև մենք գիտելիքի պակաս ունենք։
Ընտրություններն անցել են, բայց ի՞նչ հնարավորություններ ունի վրացական իշխանությունը իրավիճակը վերահսկելու և ինչ թեզեր ունի ընդդիմությունը և ինչ է պահանջում , և ինչի կարող է հասնել։
-Պահանջ կձևավորվի, եթե ոչ այսօր, ապա առաջիկա օրերին կտեսնենք ընդդիմության դիրքորոշումներն ու ռազմավարությունը, հիմա ընդդիմությունը շոկի մեջ է և սկզբունքորեն պարզ է, որ նրանք այս վիճակում են լինելու, քանի որ ոչ ոք նման բան չէր սպասում։
Ասեմ, որ առաջին հերթին իրենք իրենց պետք է մեղադրեն նախընտրական շրջանում պատրանքների մեջ ապրելու համար, և այստեղ խնդիրը միայն իշխանությունների մեջ չէ, այլ խնդիրն այն է, որ ընդդիմությունն ինքն է այդպիսին։
Սկզբունքորեն, բոլոր հայտարարություններն արվել են ընդդիմության կողմից, սա փաստացի կարելի է համարել նախընտրական մրցավազքի մաս, քանի որ ունենք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, որոնցում կընտրվեն խոշոր քաղաքների քաղաքապետերը, և սա եզակի հնարավորություն է մեկ տարի անց, եթե ընդդիմությունը կարողանա հաղթել Թբիլիսիում, Բաթումիում, Քութայիսիում և այլ խոշոր քաղաքներում  կարելի է ասել, որ հաջորդ քայլը դեպի խորհրդարանական ընտրություններ ավելի հեշտ կլինի։
Ինչպես տեսնում ենք, հայկական համայնքներում իշխող կուսակցությունը հավաքել է մոտ 90 տոկոս, ինչն է ազդել այդ ամենի վրա և ինչու են այդպես քվեարկել։
-Պետք չէ զարմանալ, քանի որ բոլոր իշխող կուսակցությունները, որոնք երբևէ գոյություն են ունեցել այս տարածաշրջանում, ստանում են, ասենք, 70-ից 90 տոկոս ձայն։
Նախ՝ արտաքին գործոնը. հայ համայնքը հայ-վրացական հարաբերությունների պատանդն է։
երկրորդ՝ նրանք չեն ապրում վրացական տեղեկատվական դաշտում, այսինքն՝ վատ տեղեկացված են Թբիլիսիում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին, քանի որ շատերը չգիտեն վրացերենը և հիմնականում լսում են հայկական և ռուսական լրատվամիջոցներ։
Երրորդը՝ այնտեղ ընդդիմությունը պասիվ է, և, բնականաբար, չեն ճանաչում ո՛չ ընդդիմադիր կուսակցություններին, ո՛չ ընդդիմադիր կուսակցությունների առաջնորդներին։
Չորրորդ ընդդիմությունը, սկզբունքորեն, չի խոսում փոքրամասնությունների մասին և չի խոսում նրանց խնդիրների մասին, սա արդեն ավանդական է, ինչպես եղել է վերջին 30 տարիներին.
Եվ սա դրախտ է տեղական իշխանությունների կողմից մանիպուլյացիայի համար, և դա լավ է նրանց համար:
Կարելի է ասել, որ այս մարզում շատ քիչ խախտումներ են եղել, բայց ըստ էության ընտրություններ չեն եղել, քանի որ մրցակցություն չի եղել, այլ քաղաքական կուսակցություններ չեն եղել, և միևնույն ժամանակ ընտրություններն անցել են մոբիլիզացիայի մթնոլորտում։ վարչական ուժեր. ռեսուրսները, վախը, որը կառավարությունը սերմանեց օտար երկրներում՝ ընդունելով «Գործակալների մասին» օրենքը, և մենք՝ որպես հասարակություն։ Դիտորդական կազմակերպությունը բառիս բուն իմաստով դժվար ժամանակներ էր ապրում այս օրենքի պատճառով։