Որևէ պայմանագիր պատերազմի խոչընդոտ չէ. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի համարում, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների գործընթացը փակուղում է։ «Ազատությանը» տված հարցազրույցում նա հայտարարել է՝ նաև պետք է թույլ չտանք, որ այդ գործընթացը մտնի փակուղի։
«Եվ դա այն է, ինչ ուզում են այն մարդիկ, այն պետությունները, որոնք թշնամաբար են տրամադրված Հայաստանի և միգուցե Ադրբեջանի նկատմամբ», - նշել է նա։
ԱԺ նախագահը վերահաստատել է ՝ Հայաստանն առաջ է գնում իր խաղաղության հաստատման օրակարգով․ «Մենք ունենք մեր օրակարգը, և մեր օրակարգը խաղաղության հաստատումն է, և մենք դա անում ենք շատ դժվարությամբ, մենք խոսում ենք մեր հանրության հետ, մենք գիտակցում ենք, որ կան շատ խնդիրներ, սկսած Բաքվից հնչող սպառնալիքներից, վերջացրած մեր ռազմագերիներով։ Մենք հասկանում ենք, որ այդ խնդիրները կան, բայց մենք գնում ենք առաջ, որպեսզի լուծենք այդ խնդիրները, իսկ ուղղակի նստել, սպասել, թե մինչև Ադրբեջանը մի լավ բան կասի, որ մենք էլ լավ ասենք, որ ընդհանուր լավ լինի, կարծում եմ, դա օրակարգ է, որի մեջ կուզենան մեզ ներքաշել, որպեսզի ասեն ...
Այն նույն խոսակցություններն այն մասին, որ Հայաստանը զինվում է, որ պատրաստվի հարձակվել։ Մեզ համար բնական է՝ դա աբսուրդային է հնչում, և դա իրականության հետ որևէ կապ չունի, բայց տեսեք, դնում են դա շրջանառության մեջ, որպեսզի հնարավոր հարձակումը ապագա լեգիտիմացնեն։ Մենք չենք կարող այդ թելը թելել և այդ ճանապարհով գնալ»։
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային՝ Սիմոնյանը նշել է․
«Հարձակվել Ղարաբաղի վրա և Հայաստանից տարածքներ օկուպացնել տարբեր բաներ են իրավունքի տեսակետից։ Ադրբեջանն արեց Ղարաբաղում մի գործողություն, որի տակ ինքն ուներ առնվազն 3-4 ՄԱԿ-ի բանաձև»։