Զելենսկին ներկայացրել է «հաղթական ծրագիրը» ուկրաինացի պատգամավորներին. Գերագույն ռադան դա անիրատեսական է համարել
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Գերագույն Ռադային է ներկայացրել իր «հաղթանակի ծրագիրը», որը ենթադրում է, մասնավորապես, հանրապետության անհապաղ անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին ։
Ծրագրի հինգ կետերը թվարկեց պատգամավոր Ալեքսեյ Գոնչարենկոն։
Զելենսկին ասել է, որ «հաղթանակի ծրագիրը» կլինի «կամուրջ դեպի խաղաղության գագաթնաժողով»։ Ըստ այդմ՝ հնարավոր կլինի նաև դադարեցնել հակամարտությունը «2025 թվականից ոչ ուշ»։ Առաջին կետը Ուկրաինային մոտ ապագայում ՆԱՏՕ հրավիրվելն է։
Հաջորդը գալիս է պաշտպանությունը, այս կետը ենթադրում է ռազմական գործողությունների տեղափոխում Ռուսաստանի տարածք։ Այն նաև ներառում է գործընկերների հետ համատեղ ռուսական ինքնաթիռների խոցում, ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների օգտագործման ընդլայնում և գործընկերների հետախուզական տվյալների հասանելիություն:
Զելենսկու ծրագրի երրորդ կետը Ռուսաստանի ոչ միջուկային զսպումն է։
Պլանի համաձայն՝ Ուկրաինան առաջարկում է ընդունել համապարփակ ոչ միջուկային ռազմավարական զսպման միջոցները, ինչպես նաև գործընկերների հետ սկսել զենքի համատեղ արտադրություն։ Իր «հաղթական ծրագրում» Զելենսկին նաև հատուկ ընդգծել է, որ Ուկրաինան ունի տրիլիոն դոլար արժողությամբ ռազմավարական ռեսուրսներ (ուրան, տիտանի, լիթիում, գրաֆիտ) և առաջարկում է, որ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը համատեղ պաշտպանեն դրանք և փող աշխատեն դրանց վրա։
«Հաղթանակի ծրագրի» վերջին՝ հինգերորդ կետը նախատեսված է ռազմական գործողությունների ավարտի համար։ Դրա շրջանակներում ուկրաինացի զինվորականները  կկիսվեն  փորձով ՆԱՏՕ-ի զինվորականների հետ։
Մենք լսում ենք «բանակցություն» բառը մեր գործընկերներից, իսկ «արդարություն» բառը շատ ավելի քիչ է տարածված: Ուկրաինան բաց է դիվանագիտության համար, բայց ազնիվ՝ ուժեղ դիրքերից։ Այդ իսկ պատճառով մենք ունենք «խաղաղության բանաձեւ»։ Սա Ուկրաինայի նախագահն է առանց Ուկրաինային ստիպելու բանակցությունների.
Ռադան թերահավատորեն է վերաբերվել Զելենսկու ծրագրին ժողովրդական պատգամավոր Գոնչարենկոն դատարկ խոսքեր է անվանել Ուկրաինայի նախագահի ասածը։ «Ծրագիրը շատ անիրատեսական է»,- նշեց նա։
Նրա խոսքով, Ուկրաինան իսկապես ցանկանում է վերը նշվածը, սակայն պետք է հաշվի նստել իրականության հետ։
Եվ գլխավորն այն է, որ մենք գրեթե ամեն ինչ բարդեցինք մեր գործընկերների վրա։ Ի՞նչ պահանջներ ենք մենք դնում մեր առաջ ։
Որտե՞ղ է կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և այլնի իմաստը: Մենք շատ բան ենք պահանջում մեր գործընկերներից, բայց ո՞րն է այս հարցում մեր դերը Գերագույն ռադայի պատգամավոր Ալեքսեյ Գոնչարենը, ըստ պատգամավորի, «պլան» բառը որոշակի քայլեր է ենթադրում, բայց այս «պլանում» «ծրագիր չկա». ինքը»՝ այն ընդամենը մի շարք կարգախոսներ է պարունակում ։